Manifest

Witajcie Uczestnicy Forum KOD Małopolska!

Jaki jest status tego forum?

Forum KOD Małopolska jest na etapie tworzenia. Jest to inicjatywa oddolna grupy członków Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji region małopolski. Forum nie jest związane z władzami stowarzyszenia. Za dane osobowe odpowiada osobiście administrator: Jakub Urbanowicz, tymczasowy adres e-mail: kodowski<małpa>wp.pl. Uczestników już zarejestrowanych i nowo przystępujących proszę o przesłanie e-mailem wstępnej zgody na przetwarzanie przeze mnie danych osobowych do celów prowadzenia forum, otrzymywania powiadomień (w tym cyklicznych). Stopniowo dogrywamy sprawy prawne.

Pierwszym zadaniem dla uczestników jest wymyślenie, jak to forum ma wyglądać. Jakie mają być główne kategorie (działy)? Czy podział ma być ze względu na tematykę (Polska, Europa, prawo, ochrona przyrody, etc.), czy ze względu na formę (analizy, projekty, publicystyka, prasówka, debaty tematyczne, etc.)? Osobiście jestem za tym drugim rozwiązaniem – wówczas tematyka byłaby oznaczana tagami. Proszę o utworzenie wątków głównych w tym zakresie w kategorii KOD-LAB przeznaczonej do dykusji technicznych. Na razie znajduje się tam mój wpis sprawdzający możliwości techniczne froum. Rejestrujcie się najlepiej nie przez FB lub G+, wtedy można zgodę na przetwarzanie danych umieścić w polu "Dlaczego chcesz przystąpić do forum". Po zatwierdzeniu rejestracji zobaczycie też, że pojawia się (na razie jedna) kategoria dla zalogowanych uczestników – nieprzeznaczona na widok publiczny. Proszę również o krytykę / uzupełnienie celów. W kategorii General jest trochę porad od twórców forum (do usunięcia).

Zarys celów (niepełny)

• Prowadzenie debaty w ważnych dla nas sprawach publicznych.

• Budowanie demokracji oddolnej, czyli tworzenie porozumienia i więzi pomiędzy ludźmi tak, aby powstała silna, zintegrowana społeczność prodemokratyczna.

• Prezentacja różnych punktów widzenia, również przyjęcie krytyki od osób mających inną opinię, wyjście z baniek informacyjnych charakterystycznych dla grup o czymś święcie przekonanych.

• Zdobywanie i dzielenie się rzetelną wiedzą, umiłowanie prawdy, analiza rzeczywistości bez uprzedzeń ideologicznych.

• Wypracowywanie programów działania dla dobra Polski, małych i dużych społeczności, na rzecz ochrony przyrody, równości, wolności i demokracji, propagowanie idei solidarności i innych idei zbieżnych z celami działania Komitetu Obrony Demokracji.

• Praca nad kulturą debaty, sztuką bycia razem, umiejętnością przekonywania i argumentacji.

• Wsparcie działań KOD Małopolska i zaprzyjaźnionych organizacji i wartościowych inicjatyw osób prywatnych.

• Praktyczna (również życiowa) współpraca uczestników forum.

Dlaczego forum a nie Facebook?

Zrobiło się już wcześnie, więc będzie ostro i krótko: Facebook jest OK w małych dawkach. W większych wciąga i robi nam wodę z mózgu. Na Facebooku nie da się poważnie dyskutować, gdyż nie ma tam podziału na kategorie – wszystkie wpisy lecą w jednym wątku i po pewnym czasie nie sposób odnaleźć tego, co nas interesuje. Taka sytuacja promuje wpisy rozbuchane emocjonalnie nad wartościowymi intelektualnie czy poznawczo. Facebook manipulije naszymi uczuciami żeby nas jeszcze bardziej uzależnić. Informacje o nas są używane do profilowania osobistego i grupowego, co umożliwia na przykład manipulacje wyborcze przy pomocy danych zakupionych od Facebooka czy też innych serwisów społecznościowych. Facebook może również usunąć wpisy lub całe profile lub strony według swego wyłącznego rozeznania – nasze dane nie należą do nas. Dostajemy "za darmo", więc sami stajemy się towarem. W tej sytuacje wiele mądrych ludzi rezygnuje z dobrodziejstwa serwisów społecznościowych. To forum jest między innymi dla nich i dla reszty z nas, byśmy mogli z nimi rozmawiać. Długo mógłbym jeszcze argumentować – powstało na ten temat wiele artykułów i całkiem poważnych badań naukowych. Ostatnio czytałem dwa, które mogę polecić (po angielsku): Social Media Is Killing Discourse Because It’s Too Much Like TV i Quit Social Media. Your Career May Depend on It.